Dobór roślin do ogrodu w stylu prowansalskim
Ostatnio zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie ogrodu w stylu prowansalskim. Prowansja, jak wiadomo znajduje się w odmiennym niż nasza Wielkopolska klimacie. Stąd pojawiło się pytanie czy w naszych warunkach w ogóle się da się stworzyć ogród, który będzie miał choć trochę prowansalskiej atmosfery? Wiele da się zdziałać dodatkami ogrodowymi i małą architekturą, ale przecież w ogrodach chodzi przede wszystkim o rośliny! Okazuje się, że korzystając z tego co oferują nasi lokalni szkółkarze można ułożyć kompozycję, która w udany sposób przeniesie nasze zmysły do południowej Francji.
Co poza lawendą?
Kluczem w doborze roślin do tego typu ogrodów powinien być kolor i zapach. Rośliną numer jeden jest oczywiście lawenda, warto ją stosować w większych grupach i umieścić w najbardziej eksponowanych widokowo miejscach ogrodu. Nie zalecamy tutaj zbyt dużego szaleństwa z odmianami, które często przemarzają zimą. Najlepsza jest ta najprostsza lawenda. Poza lawendą stosujemy inne pachnące byliny, które kwitną na niebiesko i mają delikatny pokrój – mogą to być szałwie, kocimiętki i bardzo modna w ostatnim sezonie perowskia! Dla przełamania pokroju warto zastosować mikołajka płaskolistnego, kolor urozmaicimy przy pomocy wilczomlecza.
Jeszcze więcej ziół
W ogrodach nawiązujących stylem do Prowansji sprawdzą się wszelkiego rodzaju zioła, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w kuchni. Warto je sadzić w pobliżu tarasu i miejsc wypoczynku, będą wtedy cieszyć zapachem. Łatwo także po nie sięgnąć, bez konieczności biegania po całym ogrodzie. Zioła z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach, tutaj polecamy duże ceramiczne donice.
Krzewy i drzewa w ogrodzie prowansalskim
Dominującymi roślinami w ogrodach stylizowanych na prowansalskie powinny być byliny, które uzupełniamy krzewami. Nie może także zabraknąć piętra wysokiego w postaci drzew (np. kolumnowe graby). Spośród krzewów dobrze sprawdzą się wieczniezielone bukszpany. Bukszpany formujemy w niskie żywopłoty obwódkowe, które będą utrzymywać w ryzach swobodne kompozycje kwiatowe. Poleca się także przycinanie bukszpanów w kule różnej wielkości. Zwarta forma i geometryczny kształt będą dobrze kontrastować z delikatnym, zwiewnym pokrojem bylin. Jako pionowe akcenty sprawdzą się kolumnowe odmiany jałowców. Warto także posadzić budleje, których długie kwiatostany cechują się pięknym zapachem. W miejscach osłoniętych od wiatru można zastosować wieczniezielone laurowiśnie. W ogrodzie prowansalskim powinny także znaleźć się pnącza. Niezastąpiona będzie wisteria, doskonale sprawdzą się również róże pnące.
Ogród prowansalski najlepiej zakładać na dobrze nasłonecznionych działkach o lekkiej, przepuszczalnej glebie. Utrzymanie tych gatunków roślin w miejscach głęboko zacienionych z ciężkim, gliniastym podłożem będzie skazane na niepowodzenie. Dostosowanie stylu ogrodu do warunków siedliskowych oraz istniejącego otoczenia jest najważniejszą zasadą każdego projektu. Dlatego dla takich ogrodów mamy inne, sprawdzone rozwiązania…