Ogród pokazowy – I miejsce w konkursie na Inspiracje – Aranżacje
- Rodzaj opracowania: Projekt ogrodu pokazowego + realizacja na oczach publiczności
- Powierzchnia: 12 m kw.
- Przeważająca funkcja: Wypoczynek, dom dla owadów
- Cechy charakterystyczne: Materiały z recyklingu, kolorowe elementy kontrastujące, zielona ściana
- Zakres projektu: Koncepcja (rzut + wizualizacje)
Nasz ogród pokazowy zdobył I miejsce w konkursie zorganizowanym przez OSTO, którego finał odbył się na Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia w dniach od 22 do 24 lutego 2018 roku w Poznaniu. W finale konkursu wzięło udział 6 drużyn, które zbudowały swoje ogrody na oczach publiczności.
Nasza realizacja „Ogród ruderalny” została wybrana za najlepszą zarówno przez szeroką publiczność targową, jak i przez zespół ekspertów, którzy oceniali pokazowe ogrody. Cieszy nas to niezmiernie i motywuje do dalszej pracy.
Koncepcja ogrodu pokazowego nawiązuje do miejskich stanowisk ruderalnych. Wędrująca, sukcesyjna roślinność wytwarza specyficzny typ krajobrazu. Głównym założeniem projektowym było zwrócenie uwagi na miejskie nieużytki, które w łatwy sposób można zaadaptować na tereny rekracji i wypoczynku zachowując przy tym namiastkę natury w mieście. W koncepcji wędrują także materiały użyte do budowy ogrodu – wiele z nich pochodzi z recyklingu, pokazując jednocześnie możliwości ich wykorzystania w sztuce ogrodowej. Na niewielkiej powierzchni 12 m kw. udało się zaaranżować odrębną, kameralną przestrzeń.
Widok z góry. W nawierzchni wykorzystaliśmy drogową trylinkę, której kształt nawiązuje do plastra miodu. Heksagonalny kształt miały też siedziska użyczone przez firmę WoDrew.
Ogród pokazowy w całej okazałości, na pierwszym planie rzeźba z kartonowych rur z recyklingu, we fragmentach domu dla owadów. Głównym zadaniem kompozycyjnym było kadrowanie widoku.
W aranżacji wykorzystaliśmy grę kolorem, turkus pojawiał się w różnych częściach aranżacji. Udało się uzyskać efekt kontrastu z kolorystyką naturalnych materiałów, a całość zyskała wyrazisty charakter. W donicy ze stali cor-ten posadziliśmy wierzbę o atrakcyjnych pędach. Sadzonek drzew i krzewów ozdobnych użyczyła nam zaprzyjaźniona szkółka Wybicki.
Drewniana ściana ogrodu została wykonana ze starych palet, które zostały rozłożone na części pierwsze, a następnie złożone w zupełnie innej konfiguracji. Niektóre z desek pomalowaliśmy na turkusowo, pozostałe zachowały naturalny spatynowany kolor drewna. W ścianę wmontowaliśmy elementy zielonej ściany typu Pixel Garden. Z racji na zimową porę roku zdecydowaliśmy się na użycie roślin egzotycznych, znanych na codzień z domowych parapetów.
Wielu odwiedzających zwracało uwagę na budki lęgowe z lat 70′ wykonane z trocinobetonu. Przywieźliśmy je z jednego z parków będących pod naszą opieką – nigdy nie były zasiedlone przez ptaki, natomiast pięknie porośnięte mchem i nadgryzione zębem czasu.
Autorzy projektu i wykonawcy ogrodu: Anna Gałecka-Drozda, Piotr Drozda, Patryk Antoszewski, Kamil Kadziszewski