Mały i prosty

  • Rodzaj opracowania: Projekt ogrodu przydomowego
  • Powierzchnia: 450 m kw.
  • Przeważająca funkcja: Wypoczynek, elegancki przedogródek
  • Cechy charakterystyczne: Miejsce na rozkładany basen, minimalizm, dodatkowy taras
  • Zakres projektu: Inwentaryzacja dendrologiczna, koncepcja zagospodarowania ogrodu, wizualizacje ogrodu, projekt techniczny nasadzeń, operat pielęgnacyjny, kosztorys inwestorski

Główne założenia projektowe to uporządkowanie istniejących nasadzeń, nadanie ogrodowi minimalistycznego stylu oraz wkomponowanie dodatkowego tarasu, który pomieści rozkładany basen i leżaki. Istotnym elementem było także zaprojektowanie drewnianej pergoli przy jadalnianej części tarasu. Projekt zakłada czytelne rozdzielenie płaszczyzny trawnika od miejsc nasadzeń. Układ ogrodu podporządkowano kątom prostym, które dobre korespondują z nowoczesnym stylem założenia. W projekcie zaproponowano niewielką ilość nowych gatunków roślin, które za to będą sadzone w większych jednorodnych grupach.

Ogród mały i prosty, widok z góry, wizualizacja ogrodu, kąty proste

Dodatkowy taras

Najważniejsza część ogrodu to projektowany dodatkowy taras wraz z towarzyszącymi mu rabatami. Taras powstanie w miejscu dzisiejszego placu zabaw i świerka. Zaplanowano tutaj wygodny drewniany podest, do którego będzie miało dostęp bezpośrednie światło słoneczne. Na podest prowadzą betonowe płyty zagłębione w trawniku. Dla nadania wrażenia przytulności na przed częścią z leżakami zaprojektowano bujną rabatę z bylin, traw i roślin cebulowych. Za częścią basenową znajdzie się drzewo o kulistej koronie i dużych liściach – katalpa w odmianie ‘Nana’. Pod katalpą zaplanowano grupy kostrzew miotlastych i lampę kulę. Wiosną tę część dodatkowo ozdobią białe tulipany.

Projekt ogrodu, drzewo trawy lampa kula
Wizualizacja, drewniany taras, pergola przy tarasie, rozplenice japońskie

Przy istniejącym tarasie znajdzie się minimalistyczna drewniana pergola, którą będą porastały powojniki, zaplanowano tam też pas traw ozdobnych – rozplenic japońskich. Wschodni róg ogrodu – za miejscem składowania drewna wypełni kompozycja z roślin cienioznośnych – w nawiązaniu do rosnących tam hortensji i bukszpanów. Pod ścianą budynku zaplanowano pas lawend. Na fragmencie ściany bez okien proponuje się posadzenie trzech wąskokolumnowych wiśni. Za narożnikiem, gdzie zostanie zachowana krzewiasta sosna znajdzie się pas niskich traw – seslerii oraz lampa kula.

Formalny ogród frontowy

Frontowa część działki z trawnikiem zostanie oddzielona od bocznej przy pomocy rabaty z rozplenicami i czosnkami ozdobnymi. Rośliny te mają za dodatkowe zadanie ukrycie istniejących studzienek. Przy okazji stworzy się czytelny podział na poszczególne strefy funkcjonalne ogrodu. Przy narożniku z miejscem na śmietnik planuje się zachowanie wysokiej sosny. Miejsce między podjazdem a ścieżką zostało zaplanowane jako rabata w grysie z roślinami rosnącymi w luźnym zwarciu. Geometrycznym akcentem będą tutaj kule bukszpanowe i lampa kula. Pozostałe rośliny to trawy seslerie, lawendy i tulipany. Przed ogrodzeniem zaprojektowano pas niskich drzew o kulistych koronach – wiśnie osobliwe w odmianie ‘Umbraculifera’, pod nimi znajdą się trawy seslerie.

Katalpy nana, wizualizacja ogrodu, trawnik, lawendy