Mały z warzywnikiem
- Rodzaj opracowania: budowa ogrodu przydomowego
- Powierzchnia: 140 m kw.
- Przeważająca funkcja: rekreacja, ogród warzywny, kolekcja roślin
- Cechy charakterystyczne: zabudowa szeregowa, wysoko usytuowany taras ze schodami
- Zakres projektu: prace ziemne, budowa obrzeży z kostki brukowej, instalacja systemu nawadniania, przesadzenie istniejących roślin, sadzenie i zabezpieczenie projektowanych roślin, ściółkowanie korą, wysypanie grysu, budowa skrzyń do uprawy warzyw, budowa stelaży na pnącza
Tym razem nasz zespół musiał się zmierzyć z niewielką powierzchnią małego ogrodu. Jak wiadomo niewielkie powierzchnie są o wiele trudniejsze do zaprojektowania od tych dużych, nie ma tutaj miejsca na pomyłki (i dosłownie, i w przenośni). Mały ogród, którym się zajęliśmy był już uprzednio zagospodarowany, dlatego w przyszłym ogrodzie wykorzystaliśmy część roślin istniejących, przy czym większość z nich zmieniła lokalizację w celu dostosowania do naszego projektu.
Tak prezentował się ogród przed realizacją
Inwestorzy postawili jeden, zasadniczy warunek ogród mimo tego, że mały ma być praktyczny, użytkowy i estetyczny (uff… czyli akurat to, co zawsze bierzemy pod uwagę :)). Głównym zadaniem projektanta było uporządkowanie istniejących roślin oraz zaaranżowanie miejsca do wypoczynku w tylnej części działki. W projekt ogrodu wpisano także część użytkową przeznaczoną do uprawy warzyw, ziół i owoców.
Widok na mały ogród po realizacji, mniej więcej z tego samego miejsca skąd pokazujemy zdjęcie „przed”
Mały ale pojemny – czyli mały ogród z podziałem na strefy
Najważniejszym miejscem w układzie funkcjonalno-przestrzennym ogrodu jest przestrzeń do wypoczynku, znajdująca się w zachodnim narożniku działki. Od strony sąsiadów została oddzielona wysokim żywopłotem grabowym, od reszty ogrodu wyodrębniono ją pasem nasadzeń, na którym znajdzie się rabata bylinowa, drzewo o bordowych liściach oraz akcent geometryczny w postaci obwódki bukszpanowej zakończonej kulą ze strzyżonego bukszpanu. Wspomniana rabata bylinowa jest jednocześnie głównym elementem przykuwającym wzrok osób przebywających na tarasie.
Rabata dzieląca ten mały ogród na dwa wnętrza.
Wzdłuż północno-zachodniej granicy ogrodu, powyżej szpaleru grabowego znalazło się miejsce dla kwasolubnych roślin użytkowych tj. borówek amerykańskich, jagody kamczackiej oraz borówek brusznic. Powyżej zbudowano trzy skrzynie przeznaczone do uprawy warzyw i ziół. Za skrzyniami zamontowano stelaże na pnącza, które maskują istniejące ogrodzenie. Na stelażach pną się powojniki w różnych odmianach o intensywnych kolorach kwiatów oraz winorośl.
Powyżej części warzywnej posadzono trzy kolumnowe jarząby, które zasłonią widok na taras sąsiadów. Pod drzewami rozplanowano rabatę z roślin okrywowych o różnokolorowych liściach (żurawki) oraz z poziomek ozdobnych o smacznych owocach. Rośliny z czasem pokryją całą powierzchnię kory. Po drugiej stronie, w kącie za schodami tarasowymi zaprojektowano kompozycję z roślin cienioznośnych. Wyższym akcentem tej części jest zimozielona laurowiśnia, widoczna z okna kuchennego. Pozostałe rośliny zaprojektowane w tej części to byliny, które stworzą namiastkę leśnego charakteru.
Ujęcie w kierunku domu, po lewej stronie widoczne drewniane skrzynie do uprawy warzyw i ziół.
Przy tarasie od strony południowej posadzono się pas pachnących lawend. W trójkącie między tarasem a ogrodzeniem wyższym akcentem są trzy krzewy lilaków. Pod nimi zaprojektowano plamę z okrywowego bodziszka o ciekawych kwiatach.
Widok z góry z tarasu na rabatę o charakterze leśnym, zwraca uwagę idealnie prosta linia obrzeża z kostki brukowej
Pas obsadzeń wzdłuż południowo-wschodniej granicy działki składa się z kwitnących w różnych miesiącach krzewów. Wyższym akcentem jest kwitnąca wczesną wiosną magnolia. W południowym narożniku działki posadzono śliwę. Przy niej znalazło się miejsce na rośliny jednoroczne. Śliwa wyznacza kolejną część użytkową ogrodu. Między nią a żywopłotem grabowym zaplanowano miejsce dla krzewów owocowych – porzeczek oraz rosnących przy podporach malin i malinojeżyny.