Piękne nawierzchnie i duży taras

  • Rodzaj opracowania: Projekt ogrodu przydomowego
  • Powierzchnia: 700 m kw.
  • Przeważająca funkcja: Komunikacja, plac zabaw, taras, wypoczynek
  • Cechy charakterystyczne: Ścieżka z pojedynczych płyt, plac zabaw z el. naturalnych, duży taras, donice
  • Zakres projektu: Koncepcja projektowa z wizualizacjami, projekt wykonawczy ogordu, kosztorys inwestorski

Ten projekt ogrodu to propozycja spędzania wolnego czasu dla dużej rodziny, która łączy potrzeby wszystkich jej członków. Do głównych zadań projektowych należało zaprojektowanie układu komunikacyjnego i tarasu przy jednoczesnej ochronie istniejących na działce drzew. Układ ogrodu ma być utrzymany w prostym minimalistycznym stylu przy jednoczesnym zastosowaniu zróżnicowanych gatunków i odmian roślin w ramach jednej rabaty.

Ogród frontowy, ścieżka z płyt w grysie, lawendy byliny, wizualizacja projekt ogrodu

Nawierzchnie podjazdu dla samochodów i ciągów komunikacyjnych zostały zróżnicowane po względem kolorystyki i kształtu płyt. Na podjeździe użyto płyt betonowych w ciemnym antracytowym kolorze o dwóch rozmiarach. Ścieżki tworzą jasne, wydłużone prostokąty ułożone z odstępem w szarym grysie lub trawniku. Zabieg taki nadaje ścieżkom lekkości i wtapia je w otoczenie. Kształt podjazdu zostały zdeterminowany przez trzy świerki rosnące we frontowej części działki. . Między ścieżką prowadzącą od furtki do domu a podjazdem zaplanowano rabatę z karłowych sosen, lawend, szałwii, piwonii i traw ozdobnych. Miejsce na odpady zostało ukryte w narożniku działki, prowadzi do niego ścieżka równoległa do frontowej elewacji domu. Między ścieżka a ogrodzeniem zaproponowano pas trzech drzew o kulistych koronach i pod nimi pas hortensji i zimozielonych roślin okrywowych.

We frontowej części ciągi piesze prowadzą wokół prostokątnego trawnika wyraźnie wyznaczając jego krawędzie

Projekt ogrodu część frontowa widok z góry

Ten projekt ogrodu duży nacisk kładzie na część frontową działki. Przy wejściu zaprojektowano dwie podwyższone rabaty, w jednej z nich wyższym akcentem będzie kalina angielska szczepiona na pniu. Roślinność rosnąca na podwyższeniu ma za zadanie wydzielenie strefy wejściowej i stworzenie tam kameralnej atmosfery – przejściowej między domem i ogrodem. Po drugiej stronie podjazdu, przy istniejących świerkach znajdzie się rabata o charakterze leśnym z dużym udziałem paproci i bylin o dużych liściach, zaplanowano tam także grupę rododendronów.

Przejście po wschodniej stronie domu zostało urozmaicone dwoma rabatami znajdującymi się przy budynku. Przez rabaty przechodzi ścieżka z płyt ułożonych z większymi odstępami niż w przypadku przedogródka. Rabaty mają naturalistyczny charakter i skomponowano je z bylin o dużych kwiatach i traw ozdobnych. Swobodne byliny będą kontrastować z kulami ze strzyżonych cisów, które będą także zdobić latem. Przy rabacie na wprost okien z salonu zastosowano wyższe rośliny, które stworzą ciekawy widok z okna i stworzą barierę wizualną od strony sąsiedniej posesji.

Przejście po wschodniej stronie domu zostało urozmaicone dwoma rabatami znajdującymi się przy budynku.

Projekt ogrodu rzut z góry

Drugi bok domu także został wyposażony w ciąg komunikacyjny z płyt ułożonych w grysie. Ścieżka początkowo prowadzi wśród zimozielonych żywopłotów z cisów i laurowiśni urozmaiconych bylinami o atrakcyjnych liściach. Za narożnikiem garażu kompozycja roślinna przechodzi w swobodny układ z hortensji i pierisów z tłem zimozielonych bluszczy pospolitych. Po drugiej stronie, za garażem zaplanowano miejsce zabaw dla dzieci. Znajdzie się tam drewniana konstrukcja z dwoma huśtawkami, drabinką i siatką do wspinania. Przy ścianie zaplanowano także ściankę wspinaczkową, tablicę do pisania oraz kuchnię błotną. Całość zostanie wysypana piaskiem, który będzie amortyzował ewentualne upadki i stworzy wielką piaskownicę. Znalazło się tam także miejsce na niewielką grządkę, gdzie dzieci będą mogły uprawiać ulubione poziomki.

Projekt ogrodu plac zabaw przy domu

Za domem zaplanowano duży taras składający się z dwóch części jadalnianej ze stołem i grillem oraz wypoczynkowej z kanapą. Części zostały podkreślone różnymi nawierzchniami – pierwsza z nich będzie wyposażona w duże betonowe płyty, druga w deski kompozytowe. Z racji dużej różnicy terenu między frontem z tyłem ogrodu taras znajdzie się na podwyższeniu, a przejście do dalszej części ogrodu będzie możliwe dzięki szerokim, wygodnym schodom. Przy tarasie zaplanowano szereg betonowych donic, które otulą go roślinnością i pomogą w zniwelowaniu różnic terenu. W rozszerzonym fragmencie donicy przy kanapie znajdzie się misa wodna z małym wodotryskiem otoczona turzycami i niskimi bylinami. Wypoczynkowa część tarasu wychodzi poza lico budynku, tak aby umożliwić komunikację na tym samym poziomie wokół całego domu.

 

Na niewielkiej przestrzeni udało się zmieścić wiele funkcji potrzebnych dla licznej rodziny. Projektowany ogród ma wyrazisty styl i będzie cieszył oko przez cały rok, dostarczając różnorodnych wrażeń wraz ze zmieniającymi się porami roku.

Projekt ogrodu taras na podwyższeniu