Ogród w mieście

  • Rodzaj opracowania: Projekt ogrodu przydomowego
  • Powierzchnia: 150 m kw.
  • Przeważająca funkcja: Rekreacja, ogród warzywny
  • Cechy charakterystyczne: Długi wąski, styl angielski, bukszpany, hortensje
  • Zakres projektu: Projekt koncepcyjny, wizualizacje, projekt techniczny nasadzeń, projekt techniczny małej architektury, operat pielęgnacyjny, kosztorys inwestorski

Założenia projektu ogrodu

Główne założenia projektowe to stworzenie miejsca wypoczynku i zabawy dla użytkowników ogrodu, z uwzględnieniem niewielkiego warzywnika oraz optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni.

Frontowa część działki będzie pełniła funkcje reprezentacyjne. Elementem wyróżniającym tę część ogrodu będzie katalpa w odmianie ‘Nana’, która posiada formę kuli na pniu. Zaplanowano tam także geometryczny układ z niskich obwódek bukszpanowych, między którymi znajdą się kwitnące na biało hortensje. Obwódki bukszpanowe uzupełniają bukszpany strzyżone w kule (w tym jeden istniejący). Wzdłuż ogrodzenia zaplanowano żywopłot ze szlachetnych cisów

Ogród będzie utrzymany w stylistyce tradycyjnego angielskiego ogrodu miejskiego ze strzyżonymi bukszpanami i kwitnącymi na biało krzewami.

Mały wąski ogród wizualizacja z góry, drzewa pergola

Taras we wgłębniku

Bezpośrednio przy domu, zaplanowano dodatkowy taras we wgłębniku, obniżony o 50 cm w stosunku do reszty ogrodu. Taras ten będzie miejscem odpoczynku w upalne dni, usprawni także przejście do piwnicy. Na dolny taras będą prowadzić dwa wejścia – jedno zaraz za schodami z górnego tarasu jako przedłużenie biegu schodów. Drugie z bocznej furtki. Zgodnie z życzeniem Inwestorów zaprojektowano tam rampy zjazdowe. Nad wgłębnikiem znajdzie się metalowa pergola obrośnięta atrakcyjnym pnączem o fioletowych kwiatach – glicynią. Zaraz za murkiem oporowym, zaplanowano rabatę z kwitnących na biało lawend i hortensjo, obrzeżoną niskim żywopłotem bukszpanowym. Zakończenia rabaty zaakcentowano kulami ze strzyżonego bukszpany. Na rabacie znalazło się także drzewo, które ma dawać cień osobom wypoczywającym na tarasie.

Główna część ogrodu została podzielona na trzy części funkcjonalno-przestrzenne. Poza uporządkowaniem funkcji ma to także znaczenie ze względu na optyczne powiększenie małej, wąskiej przestrzeni.

Dwa trawniki, warzywa w skrzyniach, żywopłoty, wizualizacja ogrodu w mieście

Podział na wnętrza

Druga część to główny trawnik, którego dwa narożniki zostały zaokrąglone tak, aby prowadziły wzrok do kolejnych części ogrodu. Od strony zachodniej zaplanowano żywopłot z cienioznośnych cisów. Od strony wschodniej proponuje się żywopłot ze strzyżonych grabów, które dobrze wpisują się w stylistykę ogrodu. Od strony południowej trawnik zamknięto rabatą oraz przejściem pod pergolą. Na rabacie nawiązano do gatunków obecnych w pozostałych częściach ogrodu – klon ginnala, bukszpany i hortensje.

Tajemnicze przejście

Przejście pod metalową pergolą prowadzi do trzeciej części ogrodu, która pomieści miejsce zabaw dla dzieci, ogród użytkowy oraz ławkę. W części użytkowej żywopłot z cisów zamieniono na pasowe obsadzenie z borówek wysokich. Warzywa i zioła uprawiane będą w trzech drewnianych skrzyniach. Na samym końcu ogrodu zaplanowano ławkę, która poza funkcją wypoczynkową będzie także kompozycyjnym zwieńczeniem końca ogrodu, przy ławce znajdzie się drzewo owocowe. Z ławki będzie się roztaczał widok w kierunku drzewa rosnącego przy tarasie skadrowany pergolą.

 

Podział ogrodu na trzy wnętrza (I wgłębnik z tarasem, II trawnik, III część użytkowa z miejscem zabaw dla dzieci) czytelnie wydzielone wyższą roślinnością zwiększy optycznie przestrzeń oraz zamaskuje długi kształt działki. Przestrzeń ogrodu stanie się intrygująca dla obserwatora, który nie będzie mógł na raz objąć wzrokiem całości.

Wizualizacja ogrodu, projekt ogrodu, kula bukszpanowa, metalowa pergola, żywopłoty