Podmiejski
- Rodzaj opracowania: Projekt i realizacja ogrodu przydomowego
- Powierzchnia: 1180 m kw.
- Przeważająca funkcja: Rekreacja, plac zabaw, relaks na tarasie
- Cechy charakterystyczne: Trójkątny kształt działki, osiedle pod miastem
- Zakres projektu: Projekt koncepcyjny, projekt wykonawczy nasadzeń i małej architektury, kosztorys inwestorski
Główne założenia projektowe to stworzenie atrakcyjnej przestrzeni o nowoczesnym charakterze, który będzie korespondował z architekturą budynku. Kształty różnych powierzchni ogrodowych, nawierzchni utwardzonych oraz trawnika nawiązują do nietypowego zarysu działki i rzutu budynku.
Największa rekreacyjna cześć ogrodu, skupiona wokół dużego trawnika została otoczona żywopłotem, który zapewni prywatność użytkownikom ogrodu. Sztywna linia żywopłotu została przełamana krzewami. Poza żywopłotem ściany wnętrza ogrodowego stworzą brzozy w trzech grupach, które z czasem zapewnią cień, a także grupa trzech sosen czarnych. Zimowy efekt dadzą jaskrawo pomarańczowe pędy dereni i biała kora brzóz wyeksponowana na tle ciemnej zieleni żywopłotu.
Elementem, który będzie wyróżnikiem tej części ogrodu są powierzchnie nasadzeń w kształcie klinów przy południowo-wschodniej elewacji domu.
Klin bezpośrednio pod ścianą budynku to kompozycja z traw ozdobnych o zróżnicowanych wysokościach.
Duży klin między ścieżką a trawnikiem to byliny o swobodnych pokrojach i fioletowych kwiatach (głównie) ujęte w ramy ze strzyżonych niskich żywopłotów bukszpanowych.
Taras tworzy osobne wnętrze powstałe w zagłębieniu budynku, dodatkowo wydzielone z przestrzeni za pomocą betonowych donic o wysokości 0,5 m nad poziomem tarasu. W donicach zaplanowano nasadzenia z sukulentów, niskich traw ozdobnych, juk oraz bylin o srebrzystych liściach, które dadzą namiastkę krajobrazu nadmorskiego.
Nasadzenia ze swobodnie przewieszających się traw dobrze korespondują z elewacją budynku.
Zachodnia, wąska strona ogrodu została podporządkowana ścieżce prowadzącej wzdłuż budynku. Fragment ścieżki został odsunięty od ściany budynku, a powstałe załamanie wzbudzi zainteresowanie jej dalszą częścią. Układ roślinności jest tutaj bardzo oszczędny, są to jednogatunkowe nasadzenia pasmowe – borówek wysokich o smacznych owocach oraz hortensji o pięknych kwiatach cieszących oko od lata do późnej jesieni. W części południowej ścieżka łączy się z bocznymi schodami na taras oraz z trawnikiem. Kompozycyjnie zakończono ją grupą brzóz o białej korze.