Wiejska posiadłość

  • Rodzaj opracowania: Projekt zagospodarowania ogrodu przy rezydencji
  • Powierzchnia: 8000 m kw.
  • Przeważająca funkcja: Rekreacja, plac zabaw, ogród użytkowy
  • Cechy charakterystyczne: Staw, okrągły trawnik, tradycyjne nawierzchnie i nasadzenia, sad, miejsce na ognisko
  • Zakres projektu: Projekt koncepcyjny, projekt techniczny

Sielskie klimaty

Dom powstaje na dużej działce łagodnie opadającej na południe. W jednym z jej narożników jest staw otoczony drzewami. Zagospodarowanie tak dużego terenu zawsze wiąże się z wyzwaniem podziału na wnętrza ogrodowe i strefy, które będą miały różne funkcje i będą wymagały różnej intensywności pielęgnacji.  Podział na wnętrza ogrodowe w przypadku tego projektu jest bardzo czytelny. Całość utrzymano w tradycyjnym, eleganckim stylu. Układ ogrodu został oparty na okręgach i miękkich łukach, które delikatnie prowadzą wzrok do najważniejszych punktach kompozycji ogrodowej. Zaplanowana roślinność jest bujna, powierzchnia działki pozwala na posadzenie wielu drzew i grup krzewów, architektura będzie dodatkowo podkreślona rabatami bylinowymi. Wokół stawu znajdzie się naturalna roślinność strefy brzegowej.

 

Wizualizacja ogrodu pod miastem

W ogrodzie znajdzie się kilka wyjątkowych miejsc, które staną się celem przechadzek i dadzą możliwości różnorodnego spędzania czasu. Przy domu zaplanowano duży drewniany taras – podest z białą pergolą, który uzupełni funkcję stosunkowo niewielkiego tarasu przy domu. Między dwoma trawnikami, w zasięgu wzroku z okien domu, zaplanowano plac zabaw na nawierzchni piaskowej z drewnianymi elementami zabawowymi o neutralnym kolorze.

W południowej części działki znajdzie się domek rekreacyjny z tarasem i miejscem na ognisko, domek ten dzieli przestrzeń ogrodu na „urządzoną” i „dziką”. Prowadzą do niego ścieżki z płyt kamiennych ułożone w trawniku. Wyspa na stawie zostanie wyposażona w romantyczną altanę, prowadzić do niej będzie mostek.

 

Ogród pod miastem

Bezpośrednio za domem zaplanowano duży kolisty trawnik ujęty w ramę z wąskiej ścieżki z kostki brukowej. Chodnik doprowadza do dodatkowego tarasu, placu zabaw oraz łączy się ze ścieżką prowadzącą do miejsca na ognisko w dzikiej części założenia ogrodowego. Wnętrze trawnika z przestrzeni ogrodu wydzielą nasadzenia z drzew i kwitnących krzewów. Dodatkowe funkcje w ogrodzie przy wiejskiej rezydencji to sad, warzywnik oraz przestrzeń miesząca panele fotowoltaiczne.