6 kwietnia 2021

Rośliny kwitnące zimą

Kwitnienie roślin kojarzy nam się z wiosną i latem, ale czy na pewno tylko wtedy możemy cieszyć się ich pięknem i zapachem? Przeczytajcie do końca a zobaczycie, że niekoniecznie!

Zima w ogrodzie

Jesteśmy przyzwyczajeni do spędzania czasu w ogrodzie, w ciepłe miesiące roku. Zazwyczaj na wiosnę nie możemy już się doczekać wyższych temperatur, zaczynamy porządki w ogrodzie i czekamy na nasze pierwsze kwitnące rośliny, często są to krokusy, przebiśniegi czy pierwiosnki. Latem praktycznie wszędzie obserwujemy pszczoły i motyle na roślinach, a na jesień dojrzewanie owoców i nasion. Przyglądamy się jak rośliny przygotowują się do spoczynku. A zimą? Oprócz ulepionych przez nas bałwanów rzadko mamy okazję cieszyć się czymś w tym okresie, w naszych ogrodach. Ale czy tak musi być?

Rośliny późnej jesieni

Zaczynać zimowy okres możemy z roślinami, które bardzo późną jesienią kończą kwitnienie. Jeśli pogoda pozwoli mogą zdobić nasz ogród nawet do grudnia. Bardzo często także później, wiele z tych gatunków posiada pięknie zasychające kwiatostany, owoce czy nasiona. Dlatego jesienią nie śpieszmy się z porządkami w ogrodzie, jest wiele gatunków roślin które warto przyciąć dopiero na wiosnę. Dużą grupą roślin, którą możemy wykorzystać jako zasuszone ozdoby są trawy. Warte polecenia są na przykład ogromne trawy pampasowe, nastroszone rozplenice japońskie, przeróżne odmiany miskantów czy puszysta miłka okazała. Gdy zostaną oszronione po mroźniej nocy wyglądają jak lodowe kwiaty.

Odwilż wiosenna

Gdy tylko dni zaczynają robić się dłuższe pojawiają się małe roślinki cebulowe najczęściej krokusy, cebulice syberyjskie, śnieżynka przebiśnieg, śnieżyca wiosenna czy szafirki. Posadzone w grupie potrafią tworzyć przepiękne kobierce. Nie raz się zdarza, że zachwycają nas jeszcze przed roztopami. Później możemy cieszyć się roślinami kwitnącymi w stanie bezlistnym, popularną w Polsce forsycją pośrednią czy migdałkiem trójklapowym. Zazwyczaj w tym momencie nie musimy już szukać roślin zachwycających nas kwiatami, bo temperatury pozwalają aby cały ogród obudził się po zimowym odpoczynku.

Zimowy ogród

Wiemy teraz jakimi roślinami możemy cieszyć się jesienią i wiosną ale co pomiędzy? Najczęściej w tym okresie naszą przestrzeń zdobią rośliny niezrzucające liści na okres mrozów. W polskich ogrodach od lat sadzimy różaneczniki, laurowiśnie wschodnią, bluszcz pospolity, trzmielinę Fortune’a czy bukszpan wieczniezielony. Nie możemy zapomnieć
o roślinach iglastych, różnych odmianach: jałowców, świerków, żywotników czy sosen. Oczywiście możemy także zaliczyć tu wcześniej wspomniane zaschnięte kwiatostany jesiennych bylin i krzewów oraz rozmaite rodzaje ozdobnych traw.  Chociaż te rośliny są ozdobą naszych zakątków to nie cieszą nas tak jak kolorowe kwiaty latem.

Czy możemy cieszyć się kwitnącymi roślinami zimą?

No i dobrnęliśmy do kluczowego pytania, czy w naszych polskich ogrodach rośliny mogą kwitnąć w miesiącach zimowych?

Odpowiedź brzmi TAK! Możemy przy naszych domach mieć rośliny kwitnące nawet w czasie mrozów.

Mimo że polskie zimy nie należą do łagodnych dysponujemy kilkoma gatunkami, które mogą nas miło zaskoczyć od listopada do marca. Większość z tych roślin to krzewy, więc zacznijmy od jedynej byliny w naszym zestawieniu, którą jest ciemiernik.

Ciemiernik biały Helleborus niger

Jest niewielką byliną dorastającą do 30 cm wysokości. Najwcześniej kwitnący z ciemierników. Teoretycznie kwitnie od lutego do kwietnia, w praktyce w trakcie ciepłych zim, może zacząć kwitnie już w grudniu. Ze względu na termin kwitnienia ludowa nazwa tej rośliny to róża Bożego Narodzenia. Jego kwiaty można wykorzystać jako kwiat cięty.

Wrzosiec krwisty Erica carnea

Mniej znany kuzyn naszych jesiennych wrzosów. O zupełnie innym terminie kwitnienia. Zawiązuję kwiaty już jesienią, i tak zimują one w wybarwionych pąkach do wiosny. Dzięki temu przez całą zimę mamy wrażenie, że roślina kwitnie. Przy łagodnych zimach kwiaty otwierają się już w grudniu lub styczniu, a kwitnienie trwa aż do kwietnia. Jest to niewielka, zimozielona krzewinka o igiełkowatych liściach, tworząca pokładające się, ciemnozielone poduszeczki.

Pieris japoński  Pieris japonica

Kolejna roślina z rodziny wrzosowatych. O skórzastych ciemnozielonych, pozostających na roślinie zimą liściach. Może dorastać nawet do 3 metrów wysokości, chociaż jest dostępnych wiele niższych odmian.  Również zawiązuje pąki kwiatowe jesienią, zebrane w długie grona, zdobiąc roślinę przez całą zimę. Wybarwiają się i rozkwitają od razu po ustaniu mrozu i kwitną aż do kwietnia.

Jaśmin nagokwiatowy Jasminum nudiflorum

Po angielsku nazywany jaśminem zimowym, natomiast w Chinach „kwiatem, który wita wiosnę”. Ma intensywnie żółte, rurkowate kwiaty. Najczęściej kwitnie od lutego do kwietnia, ale może nam zakwitnąć szybciej. Zdarza się zakwitać mu już w październiku i tak aż do pierwszych mrozów, a gdy te tylko ustaną wznawia kwitnienie. Kwiaty rozwijają się stanie bezlistnym rośliny. Może być prowadzony jako krzew z wiotkimi, zwisającymi pędami lub na podporach jak pnącze.

Kalina wonna Viburnum farreri

Krzew dorastający do 2-3 m wysokości. Kwitnący na bezlistnych pędach najczęściej w marcu. Bardzo często jednak już w lutym, a przy ciepłej zimie nawet w grudniu. Kwiaty na początku różowe w miarę przekwitania zmieniają kolor na biały. Zebrane w niewielkie kwiatostany, wydzielają intensywny zapach.

Oczar pośredni Hamamelis x intermedia

Krzew dorastający do aż 5 metrów wysokości o bardzo ciekawych kwiatach. Są one najczęściej żółte, o długich, zwisających, frędzelkowatych płatkach. Kwitnie właściwie całą zimę, zazwyczaj od grudnia do lutego. Większość dostępnych odmian ma kwiaty wydzielające przyjemny zapach. Jest rośliną zrzucającą liście na zimę, wiele odmian pięknie wybarwia liście jesienią na pomarańczowo i czerwono.

Dereń jadalny Cornus mas

Duży krzew lub małe drzewo, kiedyś uprawiany dla smacznych owoców, często spotykany przy szlacheckich majątkach, dzisiaj już prawie zapomniany, a szkoda. Ponieważ zanim we wrześniu wytworzy ciemnoczerwone, pyszne owoce to już w lutym cieszy oczy żółtymi kwiatami wyrastającymi po kilka z jednego miejsca.  Mało wymagająca roślina łącząca przyjemne z pożytecznym.

Zimokwiat wczesny Chimonanthus praecox

Krzew dorastający do 3 metrów wysokości, chińskiego pochodzenia. Jego nazwa mówi już sama za siebie. Kwiaty zimokwiatu ukazują się najczęściej w lutym. Kwiaty są dzwonkowate, mające koło 3 cm średnicy. Zewnętrzne płatki są żółte, a wewnętrzne ciemnoczerwone, co daje ciekawy efekt. Dodatkowym atutem jest bardzo intensywny, przyjemny zapach, można go wyczuć już z dużej odległości.

Wierzba iwa Salix caprea

Nie wytwarza takich kwiatów o jakich myślimy słysząc to słowo. Ale myślę, że jest wara wspomnienia. W naszej kulturze jest oznaką nadejścia wiosny, i używana jest do ozdoby naszych domów od pokoleń w okresie wielkanocnym. Jest najwcześniej kwitnącą wierzbą z występujących w Polsce wierzb, jest także jedną z najmniejszych. Najczęściej w formie krzewu, rzadziej drzewa. Kwitnie zazwyczaj w marcu ale może zacząć zdecydowanie szybciej. Jej puszyste „kotki” mogą pokazać się już na koniec stycznia.

 

Kwitnący ogród przez cały rok

Dlaczego nie?! Jeśli chcecie mieć atrakcyjny ogród także zimą, jak widzicie jest na to rada. Zastosujcie wymienione wyżej rośliny, a nawet w trakcie mrozów i śniegów w waszych ogrodach pojawi się ciekawy, kolorowy akcent, a może także interesujący, wabiący zapach.

 

Autorka: mgr inż. Agata Walkowiak

 

Comments are closed here.