21 maja 2020

Zadrzewiona działka budowlana, jak podejść do tematu?

Właśnie stałeś się właścicielem działki budowlanej, urzekło Cię piękno natury w okolicy, na samej działce też rośnie trochę drzew. Pewnie w głównej mierze samosiewy, ale kilka z nich jest już mocno wyrośnięta. Cieszysz się na myśl o tym jaki przyjemny cień drzewa będą dawać Ci latem i to od razu bez czekania…

Jak podejść do tematu zadrzewionej działki, żeby w procesie budowy nie okazało się, że większość drzew kolidowała z inwestycja i trzeba było je wyciąć, a te które zostawiono nie przetrwały przez toczące się przy nich roboty budowlane?

Oto 5 kroków, które pozwolą pogodzić pozornie niemożliwe rzeczy czyli budowę i drzewa:

  1. Zamów geodetę, który naniesie drzewa na mapę zasadniczą działki. Dokładny plan z zaznaczonymi drzewami to podstawa do planowania na niej dalszych działań. Warto pamiętać, że czasem 0,5 m robi różnicę.
  2. Zaproś do współpracy specjalistę z zakresu dendrologi, który wykona inwentaryzację dendrologiczną, dokona oceny stanu zdrowotnego i statyki drzew. Następnie sporządzi zalecenia dotyczące gospodarki zadrzewieniem – czyli określi, które drzewa są cenne i warto je zachować, które należy usunąć z przyczyn obiektywnych (stan zdrowotny). Dendrolog pokaże, które z młodych drzew są przyszłościowe, a które nie rokują zbyt dobrze.
  3. Pokaż mapę gospodarki zadrzewieniem swojemu architektowi i poleć mu żeby dom i inne elementy zagospodarowania lokalizować pod kątem zachowania drzew cennych i przyszłościowych.
  4. Gdy projekt zagospodarowania terenu będzie gotowy poleć dendrologom skonfrontowanie go z zadrzewieniem. Być może niektóre odległości wrysowane przez architekta będą zbyt małe dla zachowania drzew.
  5. Poproś dendrologów o wytyczne dla ochrony drzew na placu budowy. Czasem łatwo uniknąć katastrofy stosując się do prostych zaleceń.

Kluczowe w tym procesie jest to, że najpierw działa ekspert zajmujący się drzewami a dopiero potem wkracza architekt z planem zagospodarowania terenu.

Polecamy ten schemat działania. Sprawdza się zwłaszcza na dużych działkach, gdzie jest przestrzeń, która pozwala na elastyczne wpasowanie projektu w naturalne walory działki.

Chcesz zobaczyć jak wygląda taka dokumentacja – zobacz tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *