Ogród wielofunkcyjny
- Rodzaj opracowania: Projekt ogrodu przydomowego
- Powierzchnia: 1600 m kw.
- Przeważająca funkcja: Relaks, rolnictwo miejskie, kolekcja roślin
- Cechy charakterystyczne: Mury oporowe, beton, basen, kurnik, zbocze
- Zakres projektu: Koncepcja projektowa z wizualizacjami, projekt wykonawczy ogordu, kosztorys inwestorski
Idea ogrodu
Główne założenia projektowe to stworzenie atrakcyjnej przestrzeni o nowoczesnym charakterze, jednocześnie nawiązującym do zastanego krajobrazu. Ponadto w ogrodzie musiało się znaleźć miejsce na ogród użytkowy, ognisko, basen. Linie ogrodu (linie nawierzchni, trawników, żywopłotów, rabat) zostały oparte na kątach prostych, poza zachodnią częścią ogrodu, w której kąty odzwierciedlają zakrzywioną granicę działki i zakrzywioną ścianę garażu.
Kluczowym zadaniem było racjonalne zaplanowanie poziomów ogrodu przy maksymalnym dopasowaniu do istniejącego ukształtowania terenu.
Przestrzeń wokół domu
Dookoła domu zaplanowano komunikację z płyt betonowych. Po stronie północno-zachodniej płyty będą ułożone w grysie z odstępami, który nada ścieżce lekkości. Narożnik działki będą akcentować trzy strzeliste olsze czarne. Pod nimi w równoległych pasmach znajdą się jednogatunkowe grupy bylin. Pasma zostaną przełamane strzyżonymi żywopłotami, których zwarta forma będzie się wyróżniać na tle swobodnych bylin.
Przejście wzdłuż domu po stronie wschodniej skomunikowano ścieżką z płyt betonowych ułożonych bez odstępów (ze względu na zastosowanie kory na sąsiednich rabatach). Roślinność tam zaplanowana nawiązuje do krajobrazu za płotem. Szkielet tworzą brzozy o białej korze, w towarzystwie dereni o czerwonych pędach. Akcentem zimowym będą niskie sosny. Całość uzupełniono trawami w dużych grupach – wysokie trzcinniki i niskie kostrzewy.
W wąskiej wschodniej części działki zaplanowano uskok ścieżki, dzięki któremu spacer nią będzie bardziej urozmaicony. Wzdłuż granicy działki zaprojektowano wysoki żywopłot grabowy, który częściowo ochroni przed wiatrem i zapewni prywatność. Za uskokiem znajdzie się grupa rododendronów. Poza nimi będzie tam dużo bylin i traw ozdobnych, które dobrano za względu na atrakcyjne ulistnienie
Duży taras wydzielony murowanymi donicami
Na tarasie zaplanowano dwa rodzaje nawierzchni – drewnianą oraz z płyt betonowych. Drewnem będzie wyłożona przestrzeń w narożniku domu, do niej będzie przylegał basen w oprawie z płyt betonowych. Pod pergolą i zadaszeniem znajdzie się miejsce na kanapę tarasową i stół jadalniany. Wnętrze tarasowe otrzyma oprawę z roślin o srebrzystych liściach, które przywołują skojarzenia z krajobrazem nadmorskim. Blisko okien pomieszczenia rekreacyjnego zaplanowano oliwnik. Pod nim byliny – sukulenty rojniki, trawy, juki. Podobne gatunki znajdą się po obu stronach basenu oraz pod pergolą. Pod pergolą zaplanowano także wyższy element w postaci perukowca. W prześwicie pod zadaszoną częścią tarasu otwiera się widok na wielopniowe świdośliwy wyeksponowane na tle wysokiego żywopłotu. Widok z przejścia w kierunku zachodnim zakończono wysoką sosną, pod nią zaplanowano rabaty bylinowe kadrowane dwoma żywopłotami cisowymi.
Przez środek tarasu prowadzi oś kompozycji wyznaczona ścieżką z pojedynczych płyt, zakończona dużym drzewem na końcu ogrodu.
Bazując na naturalnym ukształtowaniu terenu wyznaczono cztery główne poziomy ogrodu. Pierwszy z nich to część tarasowa – tzw. poziom „0”. Drugi nieco niższy (-0,2 m) obejmuje prostokątny trawnik za domkiem gospodarczym, zakończony pasem hortensji wyeksponowanych na tle żywopłotu. Trawnik ten ujęty będzie w wyraziste ramy z murów oporowych. Jego rolą jest uzupełnianie funkcji tarasowych – jako miejsce wypoczynku, a także stworzenie „oddechu” przed częściami ogrodu obfitującymi w wiele funkcji i elementy przykuwające uwagę.
Miejsce na ognisko
Kolejny poziom będzie obniżony o 0,5 m w stosunku do poziomu tarasu i dotyczy zachodniej części ogrodu – wzdłuż domu i części tarasowej. W to miejsce prowadzić będą schody z tarasu, położone między donicami. W tej części zaplanowano trawnik o kształcie rombu oraz miejsce na ognisko w przestrzeni częściowo wydzielonej donicami i murem oporowym. Wzdłuż granicy działki będzie wysoki żywopłot grabowy, który zapewni prywatność od strony drogi. Miejsce na ognisko będzie miało nawierzchnię grysową, proponuje się zastosowanie okrągłego paleniska ze stali Cor-Ten. Z trzech stron palenisko będzie otoczone rabatami bylinowymi z roślin o swobodnych pokrojach, kłosowatych kwiatostanach z dużym udziałem traw ozdobnych. Tło z muru dodatkowo wyeksponuje delikatne formy roślin.
Klimat rabat nawiązuje do twórczości Pieta Outdolfa.
Najniższa część ogrodu
Najniższa część ogrodu (-1,2 m) skupia się wokół dużego trawnika. W zamierzeniu projektanta było stworzenie efektu „infinity” między trawnikami na różnych poziomach. Na najniższy poziom prowadzą schody na głównej osi z tarasu i dodatkowe boczne od strony trawnika przy miejscu na ognisko. Najniższy poziom silnie wyodrębniono z przestrzeni, nie tylko za pomocą żywopłotu, ale także linii drzew – sosen i dębu. Zasłonią one mało atrakcyjny widok w kierunku ulicy. Pod drzewami znajdzie się spokojna kompozycja z traw i niskich zimozielonych krzewów. Po stronie zachodniej zaplanowano część użytkową o rozbudowanym programie. Będzie tam szklarnia, skrzynie do uprawy ziół i warzyw, kurnik, jagodnik oraz miejsce na kompost. Całość zostanie ujęta w ramy z żywopłotów – wysokiego grabowego oraz niskiego ze strzyżonych bukszpanów z przodu.
W zamierzeniu było stworzenie efektu „infinity” między trawnikami na różnych poziomach
Wizualizacje ogrodu powstały we współpracy z Patrykiem Antoszewskim https://patrykjantoszewski.wixsite.com/adesigner