Ogród z kulami

  • Rodzaj opracowania: budowa ogrodu przydomowego
  • Powierzchnia: 1500 m kw.
  • Przeważająca funkcja: rekreacja, plac zabaw, ogród warzywny
  • Cechy charakterystyczne: nowoczesna architektura, nietypowe usytuowanie domu na działce, kąty proste, kule
  • Zakres projektu: prace ziemne, budowa obrzeży, instalacja systemu nawadniania, montaż oświetlenia, sadzenie i zabezpieczenie roślin, ściółkowanie korą, wysypanie grysu, budowa skrzyń do uprawy warzyw

Kompozycja ogrodu została podporządkowana kątom prostym, które kontrastują z kulami. Formę kuli przybierają strzyżone bukszpany i oświetlenie. Ogród ma być uporządkowany i czytelny w odbiorze. Działka została podzielona na sześć części funkcjonalnych, które bezpośrednio wynikają z potrzeb użytkowników ogrodu.

Pierwsza część obejmuje strefę wjazdową i wejściową na posesję. Głównym akcentem jest tutaj brzoza w odmianie ‘Doorenbos’, którą zaplanowano na osi wjazdu. Wzdłuż wschodniej granicy działki znajduje się pas obsadzeń. Będą tam rosły różnorodne krzewy. Intersującym elementem są trzy świdośliwy o ciekawym pokroju, dobrze wpisującym się w klimat nowoczesnej architektury. Za świdośliwami zaplanowano rabatę z kul bukszpanowych, niskich sosen i lawend. Sosny płynnie przechodzą za narożnik działki i wypełniają przestrzeń pod brzozą. Pozostałe rośliny (derenie i kaliny) posadzone wzdłuż ogrodzenia stanowią tło dla innych obsadzeń.

Rabata, lawendy, bukszpan, sosna

Ważnym elementem strefy wejściowej jest wąska „donica” między wjazdem do garażu a ścieżką prowadzącą do drzwi. Zaproponowano tam prostą, geometryczną kompozycję z kul bukszpanowych i białych lamp w kształcie kuli. Strefę wjazdową oddzielono od części rekreacyjnej ogrodu pasem sosen bośniackich.

Rabata z kul bukszpanowych i białych lamp kul

Druga część ogrodu to główna przestrzeń rekreacyjna z dużym trawnikiem. Od strony zewnętrznego ogrodzenia zaproponowano pas dekoracyjnych obsadzeń z krzewów. Posadzono tam m.in. efektowne hortensje, budleje i kaliny. Z roślin zimozielonych zaproponowano bukszpany cięte w kule oraz sosny kosodrzewiny. Wyższym akcentem są trzy świdośliwy zaprojektowane na wprost okien pokoi dziecięcych.

Nowoczesna architektura, trawnik, rabata przy budynku, ostnice, wierzby hakuro

Pod samym murem, na całej jego długości posadzono zimozielony bluszcz pospolity, który z czasem stworzy zieloną ścianę, na tle której wyróżniać się będą białe kwiaty hortensji, kalin i świdośliw. Dla dodatkowego wyodrębnienia powierzchni trawnika od nawierzchni wokół domu zaproponowano żwirową rabatę. Jej południowa część ma charakter geometryczny dzięki kulistym koronom wierzb oraz strzyżonej w prostopadłościan zimozielonej trzmielinie. Część zachodnia ma formę swobodnej rabaty bylinowej, utworzonej z roślin o swobodnym pokroju: ostnice i mikołajki płaskolistne. Kompozycję uzupełniają białe lampy – kule.

Ostnica, stpia, lampy kule, mikołajki, ogród przy nowoczesnej architekturze

Trzecią część ogrodu zajmuje plac zabaw dla dzieci (pow. 50 m2) z nawierzchnią piaskową. Od zachodu i południa plac otoczony jest drzewami, które z czasem mają za zapewniać cień. Pod drzewami zaprojektowano naturalistyczne rabaty z cisów, bukszpanów strzyżonych w kule, zimozielonych paproci i funkii o dużych, geometrycznych liściach. Dodatkowo obsadzenia uzupełniono ostróżkami, których wysokie, białe kwiatostany tworzą ciekawy, naturalistyczny efekt od czerwca do lipca. Podobnie, jak w poprzedniej części, pod murem znajduje się bluszcz pospolity, który gdy porośnie mur spowoduje wrażenie głębi. Po zmierzchu efekt zapewniają reflektory podświetlające drzewa.

Rabata przy placy zabaw, bukszpany, funkie

Czwarta strefa ogrodu ma charakter użytkowy. Zaproponowano tutaj warzywnik w drewnianych skrzyniach. Obok nich zaplanowano kran ogrodowy. Na wprost prześwitu z tarasu znajdują się dwa drzewa owocowe. Pod nimi zaprojektowano poziomki, które poza dostarczaniem smacznych owoców, dobrze się sprawdzają jako roślina okrywowa. Przed drzewami owocowymi znajduje się pas ozdobnych traw – rozplenic japońskich, które nadają tej części nowoczesnego charakteru. Część użytkową podkreśla niski, strzyżony żywopłot bukszpanowy, którego ciemny kolor dobrze kontrastuje z białym murem. Żywopłot oddziela także warzywnik od ścieżki prowadzącej do śmietnika. W tej części znalazło się także miejsce na mały trawnik.

Poziomki w ogrodzie przy nowoczesnej architekturze

Piąta część obejmuje żwirową ścieżkę prowadzącą do śmietnika. Przy północnej granicy działki zaplanowano pas borówek amerykańskich, które poza owocami dostarczają ciekawych wrażeń estetycznych jesienią.

Ostatnia, szósta część przy północnej elewacji domu została podporządkowana widokom z okien i z tarasu. Na wprost okien zaproponowano żwirowy prostokąt z pasem hortensji pośrodku. Za hortensjami znajduje się strzyżony żywopłot cisowy, które będzie tworzył spokojne, ciemnozielone tło dla jasnych kwiatów.

Rabata z hortensjami i lampami kulami

Na wprost prześwitu z tarasu w żwirze rosną trzy wiśnie w kolumnowej odmianie. Za nimi podobnie jak przy hortensjach znajduje się strzyżony żywopłot cisowy.

Ogród przy nowoczesnej architekturze, wiśnie kolumnowe, układ prostokątny