Z pergolą i placem zabaw

  • Rodzaj opracowania: projekt ogrodu przydomowego
  • Powierzchnia: 2400 m kw.
  • Przeważająca funkcja: rekreacja, plac zabaw, widoki
  • Cechy charakterystyczne: zabudowa jednorodzinna, podniesione rabaty bylinowe, dodatkowy taras, żagle ogrodowe, pergola, plac zabaw
  • Zakres projektu: schemat funkcjonalno-przestrzenny, koncepcja zagospodarowania ogrodu, wizualizacje ogrodu, projekt techniczny nasadzeń, operat pielęgnacyjny, kosztorys inwestorski

Projektowany ogród położony jest na osiedlu domów jednorodzinnych, stąd istotne było odizolowanie działki od sąsiedztwa tak, aby zapewnić poczucie prywatności jego użytkownikom. Z drugiej strony zachowano dalsze widoki na las otaczający tereny zabudowy. Inwestorzy mieli sprecyzowane potrzeby – dodatkowy taras tylko do wypoczynku oraz miejsce zabaw dla dzieci w jego pobliżu.

Budynek mieszkalny zbudowany z prostych przenikających się brył zdeterminował układ projektowanego ogrodu. Centralnym miejscem jest duży trawnik o kształcie zbliżonym do kwadratu. Płaszczyzna trawnika została mocno podkreślona wyraźnym wydzieleniem z otoczenia przez nawierzchnię z wylewanego betonu lub grysu. Beton i kruszywo jednocześnie pełnią funkcje komunikacyjne w ogrodzie prowadząc do położonego z tyłu drewnianego tarasu i znajdującego się obok niego placu zabaw.

Projekt ogrodu, wizualizacja, pergola, taras, prosty, rabaty

Izolację od sąsiedztwa zapewniają z jednej strony strzyżony żywopłot, z pozostałych dwóch stron szeroki pas wysokich, niestrzyżonych krzewów liściastych o soczyście zielonej barwie liści. Elementem charakterystycznym projektowanego ogrodu są naturalistyczne kompozycje bylinowe, umieszczone na podwyższonych rabatach. Znalazło się także miejsce dla paproci i traw, które będą kontrastować ze strzyżonymi żywopłotami.

Drewniany podest pełni funkcję tarasu wypoczynkowego, nad nim zaproponowano dwa przeciwsłoneczne żagle ogrodowe na lekkiej konstrukcji. Celowo zrezygnowano w tym miejscu z altany, której kubatura byłaby zbyt ciężka w odbiorze.

Plac zabaw wizualizacja, projekt ogrodu

Obok tarasu zaplanowano plac zabaw z niebanalnymi elementami zabawowymi Richtera, których neutralna kolorystyka nie będzie dominowała nad kolorami roślinności. Na placu zabaw będzie nawierzchnia piaskowa – w ten sposób całe miejsce staje się piaskownicą służąc nieskrępowanej zabawie. Plac zabaw został oddzielony od tarasu strzyżonym żywopłotem.

Innym elementem małej architektury ogrodowej jest pergola zbudowana z drewna. Pergola tworzy ramy widoku dla osób idących żwirową nawierzchnią. W widoku zwraca uwagę wielopniowe drzewo w oprawie z traw ozdobnych, paproci i kwitnących roślin bylinowych. Żwirowa nawierzchnia została przełamana grupami kępiastych traw ozdobnych.

Ogród, projekt ogrodu wizualizacja