Z dużym warzywnikiem

  • Rodzaj opracowania: Projekt ogrodu przydomowego
  • Powierzchnia: 450 m kw.
  • Przeważająca funkcja: Ogród warzywny, rekreacja, miejsce zabaw
  • Cechy charakterystyczne: Duży warzywnik, rabata bylinowa, trawnik przy wjeździe
  • Zakres projektu: Projekt koncepcyjny, wizualizacje, projekt techniczny nasadzeń, projekt techniczny małej architektury, operat pielęgnacyjny, kosztorys inwestorski

Główne założenia projektowe to wkomponowanie w przyszły ogród istniejącego warzywnika, znalezienie miejsca na domek narzędziowy, zaplanowanie niewielkiego placu zabaw i zachowanie choć w części trawnika przed domem.

Wizualizacja część frontowa ogrodu projekt ogrodu szeregowiec

Frontowa – otwarta część ogrodu ma charakter formalny. Przedpole widoku tworzy prostokątny trawnik. Miejsce na śmietnik osłonięto bluszczem pospolitym rozpiętym na trejażu z drewna i stalowej kratki. Wzdłuż granicy działki zaplanowano pas hortensji i przed nimi pas niskich cisów. Przy ścieżce prowadzącej do furtki zaprojektowano żwirową rabatę z wyższym akcentem w postaci wąskokolumnowego graba. Pod drzewem znajdą się rozproszone byliny i trawy ozdobne znoszące stanowisko zacienione. Przed ogrodzeniem zaplanowano żywopłot z cisów, który oddzieli strefę prywatną ogrodu od strefy wejściowej.

Rzut z góry ogrodu projekt ogrodu plansza

Za furtką znalazło się miejsce zabaw dla dzieci – mały trawnik łatwiej będzie poddać renowacji. Dzieci będą widoczne z okien, jednak urządzenia zabawowe nie zdominują całości ogrodu. Wzdłuż ogrodzenia zaplanowano ścianę z bluszczu pospolitego rosnącego na metalowej kratownicy, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca w porównaniu z konwencjonalnym żywopłotem. Miejsce zabaw kończy się rabatą żwirową z kwitnącą wiosną świdośliwą, ozdobnymi trawami, lawendami i jukami, które nadadzą jej egzotycznego wyglądu i będą zdobić zimą.

 

Projekt ogrodu fioletowa rabata bylinowa przed warzywnikiem, trawnik

Ostatnie, największe wnętrze ogrodowe skupione jest wokół dużego prostokątnego trawnika. Od strony południowo-wschodniej zaplanowano wysoki żywopłot z cisów, które dobrze odizolują od sąsiadów. Przy końcu działki zaplanowano szeroką rabatę z wrzosowiskiem, brzozą, rododendronami i niskimi sosnami. Kompozycja będzie efektowna przez cały rok i stworzy atrakcyjny widok z tarasu. Za nią zaplanowano ścianę z bluszczu na kratownicy, który stworzy jednolite, ciemnozielone tło dla roślin. Trzeci bok trawnika, od strony ogrodu użytkowego wydzielono za pomocą żwirowej rabaty skomponowanej z pachnących bylin, traw ozdobnych, miniaturowych sosen oraz pięciu drzew kolumnowych owocowych.

Ostatnia istniejąca już, użytkowa część ogrodu stała się miejscem dla domku gospodarczego, który w tej części nie będzie dominował w kompozycji ogrodu. Zaplanowano tam ścieżkę z płyt betonowych, które pozwolą przejść suchą stopą z tarasu do domku narzędziowego.

Widok z tarasu, wizualizacja ogrodu, rabata, wrzosowisko